dentlandia

Oferta

Drogi Rodzicu


Zdaję sobie sprawę, że wizyta u dentysty nie jest przyjemnością ani dla Malucha ani dla Państwa.
Rodzice często mówią: "A ja się strasznie boję i mój syn także".
Czy takim stwierdzeniem dodają Państwo otuchy dzieciom? Czy to im pomaga? A co może pomóc?
Postaram się wyjaśnić parę rzeczy i rozwiąć wątpliwości.

Najważniejszą sprawą jest przyjście w porę do dentysty. Kiedy?
Kiedy pojawi się pierwszy ząbek. A nawet wcześniej. Pierwsze ząbki pokazują się ok. 6 miesiąca życia. Oczywiście jest to umowna sprawa, mogą się pojawić później albo wcześniej warto jest przyjść i pokazać ząbki, często u niemowląt rozwija się próchnica butelkowa którą można łatwo przeoczyć.

Jak dbać o higienę ząbków?
Nawet gdy nie ma ząbków trzeba dbać o dziąsła. Można je przemyć za pomocą jałowego gazika wodą, lub wodą z rumiankiem. Nie powinno się oblizywać smoka, bo przekazuje się wtedy bakterie próchnicotwórcze. Karmienie w nocy smokami lub innymi napojami słodkimi prowadzi do osłabienia zębów i większej podatności na próchnicę.

Kiedy należy kupić pierwszą szczoteczkę i pastę?
Jak pojawią się pierwsze ząbki. Wybór szczoteczek i past na rynku jest ogromny. Szczotkowanie należy potraktować jak zabawę i delikatnie tłumaczyć, że to ważna czynność jak jedzenie i picie. Ważne jest to żeby dziecko przyjęło, że to jest naturalna, codzienna czynność. Na początku nie musi trwać długo, istotna jest powtarzalność zabiegu.

Jak długo trzeba szczotkować ząbki?
Na początku kariery ze szczoteczką i pastą to Państwo powinniście dać przykład dziecku. Razem z nim myć ząbki, bawić się. Opowiadać różne śmieszne historyjki i tłumaczyć po co i dlaczego.
W ofercie są specjalne indykatory, które sprawdzają stan wyczyszczenia zębów. Barwią niedomyte obszary na kolor niebieski, warto spróbować to zastosować u starszych dzieci.

Czy leczyć zęby mleczne?
Oczywiście, że tak. Zdrowie zębów stałych zależy także od stanu zębów mlecznych. Poza tym w zdrowym ciele zdrowy duch. Przewlekłe stany zapalne, ból, ropnie i obrzęki są często wskazaniem do antybiotykoterapii, która osłabia odporność organizmu.

Kiedy pojawiają się zęby stałe?
Generalnie przyjęło się, że pierwsze zęby stałe to szóstki dolne lub dolne jedynki. Zęby te trzeba zalakować ( dotyczy szóstek) i polakierować. Świeżo wyrżnięte zęby stałe są bardzo podatne na działanie czynników próchnicotwórczych, stąd wczesna profilaktyka jest bardzo ważna.

Co zrobić w razie urazu zęba, wybicia, złamania?
Proszę przechowywać zęba albo odłamaną cześć w buzi dziecka albo w mleku i jak najszybciej udać się do najbliższego dentysty.

Podsumowanie:
- wczesne wizyty kontrolne u dentysty, co pół roku minimum, nie czekajcie aż będzie za późno,
- profilaktyka w gabinecie,
- higiena domowa nie tylko szczotka i pasta ale także odpowiednie wyżywienie, dieta uboga w cukier.

Drodzy Rodzice pomóżcie nam trochę w pracy, my czarujemy Wasze pociechy
ale nie zdziałamy cudów bez Waszej pomocy.

© 2010 Dentlandia | Autorzy: b85

Poznaj nas | Oferta | Porady | Kontakt